Tüketicilerimizi yanıltmak değil de nedir acaba?

Tüketicilerimizi yanıltmak değil de nedir acaba?

A101 Marketinin yapmış olduğu bir kampanya çok dikkatimi çekti.

27 Nisan-3 Mayıs aylarında geçerli olan 400 gram Torku Sucuk, 179.00 TL’den kampanya şartlarında 149.00 TL’ye düşürülüyor.

Ancak A101 alışveriş merkezlerine gidip bu indirimden yararlanmak isteyen tüketiciler şok yaşıyor. Alışveriş merkezlerine gittiklerinde ya ellerinde kalmadığını ya da o fiyata satılması için şubelere aynı gramda (400 gram) aynı fiyata 149.00 TL’ye Beşler Sucuğu gönderildiğini söyleyerek, sözde 179.00 TL Torku sucuğun yerine bilmiyoruz. Ancak ellerinde stokta kalan ürün Beşler sucuklarını eritmek için mi, yoksa tüketicilerimizi alışveriş merkezlerine çekmek için mi böyle bir çalışma içine girdiler, bilmiyoruz.

Burada esas kullanılan bana göre Torku.

Ayrıca, buna farklı bir örnekle de yaklaşmak gerekirse; bir araç alacaksınız, elimizde o marka araç kalmadı, ancak size şu aracı verelim. Sonuçta her iki araç da ayağınızı yerden keser.

Veya farklı bir örnek verelim; Bir kafeye gidiyorsunuz, siparişinizi veriyorsunuz, efendim elimizde Saç Kavurma bitti, size Köfte verelim, sonuçta ikisi de et, mesele karın doyurmak değil mi der gibi.

Her ne şartlarda olursa olsun, bu hususta tüm alışveriş marketleri bu tür olaylarda çok dikkatli davranmak zorundadır diye düşünüyorum.

Ticaret Bakanlığı bu tür kampanyalara izin vermeden önce taleplerin karşılanıp karşılanmayacağına dikkat ederek izin verilmelidir diye düşünüyorum.

Elinizde yeterince olmayan bir ürün için kampanyalar yapmak, tüketicilerimizi zora sokmak, tüketicilerimizi yanıltmaktır. Bu tür uygulamalar kesinlikle tasvip edilemeyeceğini belirtmek isteriz.

Ali İhsan Nazlı

TEDFED Tüketicinin Etik Değerleri Federasyonu Başkanı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*