Tüketici Bülteni – 23

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bileşeni Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

 

PİYASA GÜVEN VERMİYOR

Yeni kredi kartı düzenlemesinin, piyasaya ve tüketiciye etkisini değerlendiren TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, TCMB’nin, genelgesini geri çekmesine karşın, bankaların büyük bir çoğunluğunun sert kısıtlamalarına devam ettiğine dikkat çekti. Ölmez, “Piyasalarda var olan güvensizliği artıracaktır” dedi.

Ülkemizde para ve kur politikalarının yönetilmesinden sorumlu kurum Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) genelgesi ile nakit avans ve kuyum harcamalarına yönelik yüzde 30 menkul kıymet tesisi getirdi. Uygulamaya yönelik alt sınır belli oldu. Buna göre nakit avans harcamalarında 15 bin TL’ye kadar olan kısım menkul kıymet düzenlemesinden muaf tutulacak. TCMB ise bu genelgesini 19 Mayıs 2023 tarihinde geri çekerek iptal etti.

ADRESTE BULAMADIK MAZERETİ HEM TÜKETİCİYİ MAĞDUR EDİYOR HEMDE DOLANDIRICILARA KAPI AÇIYOR

Tüketici Konfederasyonu Başkan ve Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Av. İbrahim GÜLLÜ; Tüketicilerin şikâyetleri incelendiğinde adreste olmalarına rağmen kargonun gelmediği, kargonun gelmemesine rağmen adreste bulunamadığından kargonun teslim edilemediği şeklindeki kargo şirketlerinin mazeretleridir. Kargo şirketleri belki de yeterli personel çalıştırmamaları, iş disiplini ve sorumluluk duygusunun gelişmemesi, firmanın etik değerlerinin yeterli seviyede olmaması, müşteri memnuniyetini ön planda tutmamaları nedeniyle sorunlarla karşılaşmaktayız.

Son dönemde yaygın olarak dolandırıcıların yeni yöntemi kargo yalanı oldu. Dolandırıcılar ve bazı sözde hukuk firmaları tüketiciye sms atarak yada aramak suretiyle “kargonuzu almadınız” diyerek kargo masraf bedeli adı altında hukuksuz ve haksız para talep etmektedirler. Paranın ödenmemesi halinde ise icra takibi yapılacağı söylenerek tüketici tehdit edilmektedir. Tüketicinin kişisel bilgilerinin nasıl ve ne şekilde elde edildiği de belli değildir. Burada gibi kişisel verilerin elde edilmesi ve kullanılması da ayrı bir suç oluşturmaktadır. Tüketici bu yönden de şikayette bulunmalıdır.

 

HAL KAYIT SİSTEMİ SEBZE VE MEYVEDE MALİYETİ GÖRMENİZİ SAĞLIYOR.

Ürünlerin hal çıkış fiyatları ile raf fiyatları arasında oluşan büyük fark, ‘Hal Kayıt Sistemi’ ile tespit edildi. Halden kilosu 18 liraya çıkış yapan eriğin fiyatının raflarda 59 liraya satılması tepkilere neden oldu.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Sistemde fiyatları görüp anormal durumlarda şikayet edebilirler, inceleme yapılır ve gereken yaptırım yapılır” dedi.

İNGİLTERE’DE MARKETLERE “KÂR” TAKİBİ

İngiltere Rekabet ve Pazarlar Kurumu (CMA) Pazarlar ve Birleşmelerden Sorumlu İcra Direktörü David Stewart, hayat pahalılığı krizi büyürken marketlerde rekabet kurallarının nasıl çalıştığından emin olmak için uygulayacakları plana ilişkin süpermarketlere bir mektup gönderdi.

Buna göre, CMA, 15 Mayıs’ta başlattığı plan kapsamında perakende sektöründe rekabeti ihlal eden herhangi bir problemle karşılaşmadı. Ancak yüksek gıda fiyatlarının yarattığı endişeler nedeniyle tüketicilerin güvenli şekilde harcama yapabilmesini sağlamak ve gıda enflasyonunu önlemek amacıyla CMA, süpermarketlerin karlılıklarını yakın takibe aldığını açıkladı.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞINDAN YETKİ ALMAYAN KARGO FİRMALARI KAPATILACAK

Ticaret Bakanlığı’nın tüketiciyi mağdur eden firmalara yönelik olarak düzenleme getirdiğini dile getiren Tükonfed Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü, “Adreste bulamadık yalanını söyleyen firmalar bu yasaklama ile bu mazeretlerin arkasına sığınamayacaklar. Ulaştırma bakanlığından yetki almadan faaliyet gösteren yetkisiz kargo firmaları kapatılacak. Tüketiciler, internet üzerinden alışverişlerde güvenilir e-ticaret portallarını tercih etmelidirler. Mağduriyet yaşayan tüketici e-devlet üzerinden ilgili firmayı şikayet edebilirler. Tüketici, uğramış olduğu maddi zararı belgeleyerek tüketici hakem heyetine başvuruda bulunabilir” dedi.

Hazırlayan: Av. İbrahim GÜLLÜ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*