Tüketici Bülteni – 12

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bileşeni Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

DEPREM VE SİGORTA UYGULAMALARI

TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin ÖLMEZ; Kasko sigortalarında, “Sigorta Bedeli” saptamalarında, taşıtın piyasa fiyatı ile önemli farklılık olmasına karşın, sigorta poliçesinde yer alan “kolozlarda” değişiklikler yapılarak, bazı riskler teminat dışında yer almaktadır. Pek çok kasko sigortasında “ucuz” olmasını sağlamak için, deprem, doğal afet v.b gibi riskler yer almamakta, pek çoğu, olası bir trafik kazasına teminat sağlamaktadır.

Bu nedenle; depremde zarar gören hatta pert olan pek çok taşıtın sigorta kapsamı dışında kaldığını üzülerek izlemekteyiz. Hukuki olarak da yapabileceğimiz bir şey yoktur.

Kasko sigortası; kredi bağlantılı olarak yapıldıysa, Daini mürtehini Banka veya finans kurumu olduğu için, Bankalar ve finans kurumları özel bir uygulama yapmalıdırlar.

Söylediğim olumsuzlukları önemli bir nedeni ise, sigorta şirketlerimizin özellikle hasar ödemelerinde, Sigorta şirketlerinin sigortalıya karşı olumsuz tavırları de neden olmaktadır

Yaşadığımız acı deprem deneyimin, pek çok konuda milat olarak kabul edilerek, olumsuzluklardan arınılması gerektiğini düşünmekteyim”

KİRA UYUŞMAZLIĞINA ARABULUCULUK ŞARTI

Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Av. İbrahim Güllü 24 TV de arabuluculuk şartını değerlendirdi:

GÜLLÜ; “Arabuluculuk dostane çözüm olarak lanse edilen bir sistem. Arabuluculuk görüşmeleri çok uzun süren bir süreç değil” değerlendirmesinde bulundu.

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ-UTANÇ ANITI

TÜKONFED Hukuk Komisyonu Başkanı Em. Hakim İzzet DOĞAN 8 Mart Dünya Kadınlar Günü veya diğer adıyla Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün 112.yılında kadın haklarını değerlendirdi. Yazısında;

“Dünya Kadınlar Günü Teması 2023 “Birleşmiş Milletler, dönüştürücü teknoloji ve dijital eğitimin ilerlemesini destekleyen kadınları ve kızları takdir ediyor ve kutluyor” derken Uluslararası Kadınlar Günü (International Women’s Day) 2023, dijital cinsiyet uçurumuna dikkat çekerek: “Kadınları ve diğer marjinal grupları teknolojiye dahil etmek, daha yaratıcı çözümlerle sonuçlanır ve kadınların ihtiyaçlarını karşılayan ve toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen yenilikler için daha büyük bir potansiyele sahiptir” diyor.

Anımsar mısınız 2012 yılında Antalya kent Konseyi meclisinin girişimiyle Palmiye Parkında Meriç Hızal’ın Al Yazmalım isimli anıtı dikilmişti. O anıtın üzerinde o yıllarda öldürülen 460 kadının adı vardı.Anıtta görülen kırmızı çelik öldürülen kadınların dökülen kanını anlatıyordu. Anıtın yapılmasına kaynak olan olay kadına karşı gösterilen şiddetti.”

YAPILANDIRMA YASALAŞTI

31.12.2022 öncesine ait borçlar için 48 taksit yapılabilecek.

Peşin ödenirse ÜFE tutarının % 90’ından vazgeçilecek. İdari para cezalarında ise asıl alacaktan da % 25 indirim yapılacak. 2 bin TL altındaki vergi borçları da silinecek.

GENÇ KUŞAK PROGRAMINDA KADIN HAKLARI DEĞERLENDİRİLDİ

Kadın Hakları Derneği Başkanı Av. Çisil Tuana Tezsever ve Güçlü Kadınlar Dernek Başkanı Av. Rabia Akbaba bugün Lider Haber Tv de “Genç Kuşak” programına katılarak güncel konular hakkında görüşlerini açıkladılar.

İNNOVİA 4 MAĞDURLARI EYLEM YAPTILAR

Esenyurt’ta bir konut projesinden ev satın alanlar, inşaatın durdurulduğunu ve evlerinin teslim edilmediğini belirterek, şirket binası önünde basın açıklaması yaptı.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, plaza önünde yaptığı açıklamada “Burada mağduriyet yaşanıyor. Tamamlama sigortası yapılmamış. Satışlar tapudan değil, şirket kağıdı ile yapılmış. Oysa bu kanundan önce bile yapılmış sözleşmelerin 1 yıl içinde bu kanuna uygun hale getirilmesi yasal zorunluluk. İnşaat sahipleri hala harekete geçmiyor” dedi.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. İbrahim GÜLLÜ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*